Szukaj na tym blogu

piątek, 29 października 2010

Warsztaty plastyczne ,,Barwy i symbole Polski”

W dniach 22.10 i 25.10 br. uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych 
,,Barwy i symbole Polski”, podczas których mieliśmy okazję tworzyć plakaty o Polsce zainspirowane barwami narodowymi oraz  symboliką związaną z naszym państwem.  











Równolegle do bloków zajęć, podczas których poznajemy historię UE oraz kulturę państw europejskich , organizujemy bloki tematyczne dotyczące dziedzictwa narodowego Polski, aby uczniowie mieli świadomość, że pomimo jednoczenia ważna jest świadomość tożsamości ,która buduje naszą wspólnotę i daje nadzieję na przyszłość.


wtorek, 19 października 2010

KONKURS dla klas III „ POLSKA TO MOJA OJCZYZNA” organizowany w ramach programu ,,UNISZKOŁA”

1.W konkursie biorą udział trzyosobowe zespoły klas III
2.Każda klasa przygotowuje album o dawnych stolicach POLSKI
 i obecnej:
a. KRAKÓW
b. GNIEZNO
c.  WARSZAWA
3. Uczniowie znają legendę związaną z wybraną stolicą Polski
 i potrafią wykonać ilustrację do tej legendy.
4. Oprócz podstawowych wiadomości o POLSCE zespół powinien znać:
a. sławnych Polaków
b. mapę POLSKI
c. wiadomości dotyczące „MOJEJ MAŁEJ OJCZYZNY
d. zabytki Warszawy i Krakowa
e. ważniejsze daty świąt państwowych ( kiedy obchodzimy - o których jest mowa w szkole).
5. Zespoły w trakcie konkursu rozwiązują test – pytania otwarte.
PRZEBIEG KONKURSU
1. Zespoły poszczególnych klas prezentują albumy o wybranych stolicach POLSKI.
2. Poszczególne zespoły rozwiązują zestaw pytań konkursowych
3. Składają puzzle – mapę Polski
4. Układają kolejno zwrotki hymnu państwowego.

              Przewidywany  termin konkursu: koniec listopada 2010

poniedziałek, 18 października 2010

Edyta Stein w mojej pamięci


„Na mnie największe wrażenie zrobił wystrój muzeum .Czerń kontrastowała  z bielą rozsypanych kamieni. Obrazy z czasu wojny były  wstrząsające, szczególnie fotografie z obozu w Oświęcimiu”.
Maciek

„W muzeum Edyty Stein zaciekawiły mnie portrety Patronki Europy , jej bliskich oraz fotografię pokazujące jej związki ze Śląskiem. Interesowały mnie ciekawostki , które opowiedział nam przewodnik. Mam nadzieję, że poznamy jeszcze inne wybitne postacie , które wywodzą się ze Śląska”
Paulina N.
 „Według mnie wycieczka do Lublińca była pouczająca . Zobaczyłem wiele zdjęć dotyczących życia i działalności Edyty Stein. Wrażenie zrobiły na mnie symboliczne tory prowadzące do jasnego tunelu. Myślę ,że symbolizuje on niebo, w którym znalazła się Edyta Stein jako Święta”
 Dawid
„W Edycie Stein zaintrygowało mnie to ,że porzuciła swoja żydowską wiarę dla chrześcijaństwa”.
Łucja
„Usłyszałam wiele ciekawych i pouczających informacji nt. Patronki Europy , która jest związana z ziemią śląską”  
Zuzia
 „Edyta Stein to wybitna postać . Była nie tylko doktorem  filozofii , karmelitanką, ale przede wszystkim niezwykłe jest świadectwo poświęcenia  życia – zginęła wraz z siostrą w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu”.
Paulina W.

Lubliniec ukochane miasto Edyty Stein.

Dnia 11.10.2010 udaliśmy się na wycieczkę do Lublińca, aby zwiedzić muzeum Św. Teresy Benedykty od Krzyża- Edyty Stein, patronki Europy. Lubliniec to Jej ukochane miasto, miejsce zamieszkania dziadków utrwalone we wspomnieniach z dzieciństwa .Znajdują się tu: kościół pod wezwaniem Św. Teresy Benedykty od Krzyża Edyty Stein,  Muzeum Pro Memoriał Edith Stein umieszczone w domu dziadków Świętej - Curantów. W centrum miasteczka można zobaczyć współczesną rzeźbę upamiętniającą postać patronki Europy z  elementami symbolizującymi judaizm, zakon karmelitański oraz życie i drogę duchową Świętej.




















Wizyta w Muzeum Edyty Stein pozwoliła nam przenieść się do czasów św. Teresy Benedykty od Krzyża i poznać realia epoki, w której żyła i  służyła człowiekowi patronka Zjednoczonej Europy.

Państwa członkowskie UE- Historia Unii Europejskiej to tematyka kilku naszych spotkań odbytych w ramach programu Uniszkoła.









Aby lepiej zrozumieć zagadnienia związane z prezydencja Polski w UE rozpoczęliśmy cykl zajęć edukacyjnych na temat historii integracji europejskiej i funkcjonowania Unii. Podczas spotkań poznawaliśmy  państwa Europejskie zintegrowane w UE. W czasie zajęć korzystaliśmy z prezentacji multimedialnych pokazujących etapy integracji poszczególnych państw a także wykonywaliśmy różnego rodzaju krzyżówki, korzystaliśmy również z edukacyjnej interaktywnej gry ,,Bliżej Europy”. Świetną zabawą było sporządzanie flag państw należących do UE. Mapę Europy mamy ,,w jednym palcu”