Szukaj na tym blogu

czwartek, 7 kwietnia 2011

„Śladami kultury europejskiej”, ,,Wspólna przeszłość, wspólna przyszłość „ - o dialogu międzykulturowym




















Nasze kolejne zajęcia edukacyjne i wycieczki,  miały  na celu ukazanie lokalnych kontekstów wielokulturowości  i przygotowanie uczniów do doceniania różnorodności kulturowej. Ponadto  zakładały  pomoc  uczniom w poznaniu własnej kultury, odkryciu, że nierozerwalnie ta „własna” kultura splata się z kulturą mniej znaną. Bogactwem naszego miasta od zawsze było i wciąż jest współistnienie różnych religii. Podobnie jak kiedyś, tak i dziś obok siebie żyją, modlą się i wspólnie pracują katolicy, protestanci, żydzi. Dlatego ważna jest kontynuacja tych zachowań, poznawanie ludzi, którzy żyją tuż obok.
Uczniowie uczestniczyli w zajęciach  podczas których,  poszerzyli swoją  wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego regionu.  Dowiedzieli się  o zwyczajach i obrzędach kultywowanych na Śląsku, gdzie mieszkali ludzie różnych narodowości/ Polacy , Niemcy i Żydzi/- uświadomili sobie, że europejskie tradycje kulturowe mają wspólne korzenie. Ponadto uczestniczyli w wycieczce po mieście „śladami kultury europejskiej”. Poszukiwali śladów dawnej kultury materialnej i duchowej. Dokumentowali  materiał w postaci zdjęć , z których powstały  fotoreportaże.           
            Bardzo ważnymi działaniami dotyczącymi  dialogu międzykulturowego  były spotkania z kulturą  i religią żydowską . Pierwszym bezpośrednim kontaktem z tą kulturą było odwiedzenie nekropolii żydowskiej w naszym mieście. Bytomski cmentarz żydowski nadal jest czynny, choć pochówki odbywają się nader rzadko. Naszą uwagę zwróciła  „Ściana pamięci" to kompozycja złożona z    porzuconych, często bardzo zniszczonych macew (czyli kamiennych nagrobków z hebrajskimi inskrypcjami). Przypomina o dawnych mieszkańcach Bytomia, wyznawcach judaizmu, których sporo w tym mieście mieszkało Uczniowie poznali również historię Żydów w naszym mieście. Dowiedzieli się  : kiedy Żydzi przybyli do naszego miasta? Czym się zajmowali? Jak wyglądało życie ludności polskiej i żydowskiej w Bytomiu? Odpowiedzi na te pytania uczniowie  szukali w publikacjach historycznych., m.in.   w  opracowaniu prof. Jana Drabiny pt.: „Ludność żydowska w przedindustrialnym Bytomiu.”.
             Kolejnym spotkaniem z  kulturą żydowską , a właściwie z religią żydowską była wizyta  w bytomskiej bóżnicy, którą  uczniowie mogli odwiedzić za zgodą Gminy Żydowskiej w Katowicach.  Była to wyjątkowa okazja. Pani oprowadzająca po bóżnicy pokazała nam aron ha - kodesz, szafę, w której umieszczona jest  Tora .Uczniowie dowiedzieli się , co to  jest bima ,  tałes ,szabas . Dzięki wizycie w bóżnicy przyswoili sobie znaczenie słów związanych z religią żydowską .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz